You are currently viewing PSG postuluje zmiany legislacyjne dot. budownictwa komunalnego

PSG postuluje zmiany legislacyjne dot. budownictwa komunalnego

PSG postuluje zmiany legislacyjne dot. budownictwa komunalnego

Grafika do wpisu dot. budownictwa komunalnego

Polskie Stowarzyszenie Gipsu zaproponowało zmiany w ustawie o zamówieniach publicznych, które przyczynią się m.in. do poprawy jakości i trwałości mieszkań budowanych przez samorządy. Organizacja postuluje także wprowadzenie zmian legislacyjnych zmieniających sposób kalkulacji cyklu życia budynku.

O ww. rozwiązaniach dyskutowano podczas posiedzenia Parlamentarnego Zespołu ds. Budownictwa oraz Polityki Mieszkaniowej oraz Parlamentarnego Zespołu ds. Wspierania Rozwoju Społecznego Budownictwa Mieszkaniowego, które odbyło się 6 marca 2025 r. 

Podczas spotkania z posłami, przedstawiciele Polskiego Stowarzyszenia Gipsu argumentowali, że postulowane zmiany przyczynią się do poprawy jakości, przez co i atrakcyjności, zamawianych przed jednostki samorządowe budynków komunalnych. Obecnie przy tego typu zamówieniach brane są pod uwagę jedynie koszty energii i kilku innych elementów, które dają niepełny obraz tego, jaki wpływ na środowisko będzie miał cały budynek w całkowitym cyklu życia: od wybudowania aż po jego rozbiórkę.

Obecne zasady obliczania kosztów cyklu życia budynków reguluje rozporządzenie Ministra Rozwoju i Technologii z dnia 23 listopada 2021 r. Jest w nim mowa o braniu pod uwagę ilości zużytej energii i trwałości kliku elementów, nie zaś o trwałości całego obiektu, jak również o kosztach rozbiórki obiektu. Zdaniem ekspertów PSG konieczne jest pilne wprowadzenie zapisów zmieniających sposób kalkulacji cyklu życia całego obiektu.

Polskie Stowarzyszenie Gipsu uważa, że zwiększenie liczby budowy komunalnych mieszkań jest jednym ze sposób rozwiązania obecnego w Polsce kryzysu mieszkaniowego. Według ekspertów już teraz w naszym kraju brakuje 1,5-2 mln mieszkań.