UCZESTNICY;
Przedstawiciele ministerstw: MRiT i MKiS na czele z Min. Piotrem Uścińskim
Przedstawiciele Strony Pracobiorców
Przedstawiciele Strony Pracodawców
CEL POSIEDZENIA;
Na wniosek Strony Pracodawców, zwrócono się do Ministra P Uścinskiego o uzyskanie w sytuacji kryzysowej – oficjalnych informacji nt. dostaw energii, w tym gazu, dla sektora produkcji wyrobów budowlanych w br..
Przedstawiciel Polskiego Stowarzyszenia Gipsu wziął udział w kolejnym posiedzeniu Trójstronnego Zespołu ds. Budownictwa przy Ministerstwie Rozwoju i Technologii. Wśród uczestników byli pracownicy Ministerstwa Rozwoju i Technologii, Ministerstwa Klimatu i Środowiska na czele z ministrem Piotrem Uścińskim, przedstawiciele pracodawców i związków zawodowych.
Spotkanie odbyło się na wniosek grupy pracodawców, którzy od przedstawicieli rządu chcieli uzyskać informacje na temat kryzysu w sektorze energetycznym i jego wpływie na branżę produkcji wyrobów budowlanych. Posiedzenie było prowadzone w formie wystąpień i prezentacji stanowisk obecnych przedstawicieli stron.
Przedstawiciele branży budowlanej przedstawili problemy związane z dostawami energii w sektorze budownictwa w kontekście rozporządzenia Rady Unii Europejskiej w sprawie działań na rzecz zmniejszenia zapotrzebowania UE na gaz.
STRONA RZĄDOWA przedstawiła następujące stanowisko odnośnie zgłaszanej problematyki:
- W oparciu o analizy strategiczne oraz prowadzone bieżące działania Ministerstwa Klimatu i Środowiska uzyskano zapewnienie o przygotowaniach rządu do zapewnienia stałych dostaw gazu dla polskiego przemysłu. Z uwagi na posiadane rezerwy i gwarantowane umowy na dostawy potwierdzono informacje, iż nie planuje się żadnego wyłączania dostaw gazu dla zakładów przemysłowych.
- Bezpośrednio za dostawy gazu odpowiadają lokalni operatorzy, którzy pozostają w stałym kontakcie z odbiorcami.
- Odbiorcy indywidualni stanowią priorytet dla dostaw oraz odbiorcy preferowani społecznie.
- Stanowisko Komisji Europejskiej określa zakaz dokonywania dopłat do kosztów energii przez poszczególne kraje. Komisja proponuje podział uzyskiwanych wspólnych wpływów z tytułu wyższych kosztów przy dystrybucji energii w UE jako odpowiednie dopłaty dla krajów członkowskich. Polska przeciwstawia się tej propozycji w z uwagi na długi okres zwrotów i brak pilnej reakcji na kondycje producentów w sytuacji kryzysowej.
- MRiT podjęło pilne prace nad ustawą dotyczącą systemu dopłat i zachęt, jako adekwatnego pakietu dla firm energochłonnych.
STRONA PRACOBIORCÓW przedstawiła następujące stanowiska i postulaty:
- Aktualne i planowane koszty energii, w tym gazu, są tak wysokie, iż zagrażają kontynuacji produkcji w wielu sektorach przemysłu. Wysokie koszty gazu wpłynęły na wprowadzenie praktycznego ograniczenie produkcji stali w kilku krajach UE.
- Wystąpiono z apelem do rządu o korektę elementów kalkulacji cen energii o w postaci ograniczenia kosztów pośredników i dystrybucji. Te koszty stanowią kilkukrotny koszt produkcji np. energii elektrycznej z węgla.
- Ograniczenie dostaw, zwiększenie kosztów węgla, braku dostaw klinkieru wpływa na poważne zagrożenie produkcji cementu w kraju. Import klinkieru spowoduje poważne konsekwencje na rynku.
- Ograniczenie produkcji lub wręcz jej zatrzymanie w konsekwencji prowadzi do ograniczenia zatrudnienia i grupowych zwolnień w dużych przedsiębiorstwach. Dlatego apeluje się o pilne działania rządu, tak aby zatrzymać zagrożenia i utrzymać miejsca pracy oraz wprowadzić dopłaty do nośników energii.
- Wyrażono poparcie dla polskiej pozycji w negocjacjach z KE w sprawie ustalenia stałego poziomu kosztów uprawnień ETS ( np. 32 Euro) na okres kilka lat. Ta zmiana w ograniczeniu spekulacji wartości ETS ma wymierny wpływ na dalsze funkcjonowanie i kontynuowania produkcji. Bardzo drogi gaz i energia elektryczna powodują koszty produkcji nieakceptowalne przez rynek odbiorców.
STRONA PRACODAWCÓW przedstawiła następujące stanowisko:
- Zaproponowano uzupełnienie informacji nt. przygotowanej listy wg działalności wytwórczych PKD dla produkcji wyrobów budowlanych o zakłady pracujące w ciągłym trybie, wymagające stałych dostaw gazu.
- W kontekście zalecenia Rady Unii Europejskiej dotyczącego kryteriów dostaw, które powinny być konsultowane z przedstawicielami przemysłu, zaproponowano w przypadku realnego braku dostaw gazu, stałe kontakty i ewentualne ustalenie procedur czy preferencyjnych zasad dotyczących dostaw dla zakładów branży.
- Może się zdarzyć, iż obietnica rządu może być z różnych powodów nie dotrzymana i dlatego ustalenie kryzysowej procedury jest szczególnie istotne dla przyjęcia praktycznych kryteriów stałych dostaw w naszej branży oraz mechanizmu wcześniejszego ostrzegania o przewie w dostawach.
- Zwrócono się o informacje dotyczące desygnowanej komórki organizacyjnej rządu odpowiedzialnej za sytuację kryzysową w kontekście zapewnienia, iż MRiT odpowiada za tę problematykę dla całego polskiego przemysłu.
- Zaproponowano ustalenie dopuszczalnego modelu dopłat do kosztów energii dla zakładów energochłonnych, w przypadku wysokiego ich udziału w kosztach w wytworzenia wyrobu finalnego. W wielu wypadkach kalkulacja wyrobów opiera się o ponad 50% udział kosztów energii.
- Podkreślono, iż koszt i dostępności wyrobów w ramach łańcucha dostaw dla budownictwa – stanowi istotny element przy realizacji inwestycji. Bez zakończenia inwestycji powstaną zatory w przepływie finansów.
WNIOSKI I POSTULATY:
- Ustalono potrzebę organizowania regularnych spotkań Zespołu Trójstronnego ds. Budownictwa.
- Na ręce ministra P. Uścińskiego przekazano propozycje planu pracy Zespołu.
- Po opracowaniu projektu ustawy MRiT dotyczącej wsparcia dla przedsiębiorstw energochłonnych, strony pracodawców i pracobiorców zostaną powiadomione niezwłocznie o tym projekcie.
- Ustalono jak najszybsze przekazanie informacji dotyczących prowadzonych strategicznych działań rządu w negocjacjach z Komisją Europejską.