16 czerwca br., podczas posiedzenia WorldSkills Europe General Assembly w Krakowie został wskazany gospodarz EuroSkills 2023 – Miasto Gdańsk. EuroSkills to międzynarodowy konkurs, który do tej pory odbył się siedem razy. W przyszłym roku Polska będzie gospodarzem wydarzenia po raz pierwszy. W Gdańsku w 50 konkurencjach, rywalizować będzie ponad 600 najlepszych zawodników z 31 państw.
EuroSkills to międzynarodowe zawody umiejętności branżowych organizowane na Starym Kontynencie od 2008 roku. Polska po raz pierwszy uzyskała zaszczytne miano organizatora tego wyjątkowego konkursu, potocznie nazywanego „Igrzyskami Olimpijskimi zawodów branżowych”.
To największe wydarzenie w historii edukacji branżowej w Polsce we wrześniu 2023 roku odbędzie się na terenie Centrum Wystawienniczo-Kongresowego AMBEREXPO (ul. Żaglowa 11, Gdańsk). Gdańsk jest również organizatorem tegorocznego ogólnopolskiego konkursu SkillsPoland 2022 (23-25 listopada br.), będącego eliminacjami dla polskich reprezentantów do EuroSkills 2023.
Na EuroSkills rywalizacja będzie toczyć się w ponad 50 konkurencjach w 6 obszarach: technologia informacyjna i komunikacyjna, technologia wytwarzania i inżynieria, technologia budowlana, transport i logistyka, usługi społeczne i osobiste, sztuka i moda.
Przypomnijmy, że polscy zawodnicy brali udział w dwóch poprzednich edycjach EuroSkills w Budapeszcie (2018) i w Graz (2021) zdobywając łącznie 3 medale w konkurencjach gotowanie, florystyka i spawanie.
W przyszłorocznym wydarzeniu weźmie udział około 600 zawodników oraz 500 znakomitych ekspertów z 31 państw, na arenach konkursowych o łącznej powierzchni 60 tysięcy metrów kwadratowych. Szacujemy, że EuroSkills 2023 zgromadzi ponad 100 000 widzów z Polski i z zagranicy.
Głównymi celami przyświecającymi od ponad 70 lat idei WorldSkills jest podnoszenie kwalifikacji zawodowych, wymiana dobrych praktyk oraz budowanie wizerunku szkolnictwa branżowego. Zawodom towarzyszą rozmaite pokazy, występy i konferencje, a na miejsce zjeżdżają się przedstawiciele wiodących firm z całego świata, aby szukać potencjalnych pracowników i managerów.
Współorganizatorami EuroSkills 2023 są Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji, WorldSkills Poland, SkillsPoland Sp. z o.o., miasto Gdańsk, Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego oraz AmberExpo.
Aktualności dotyczące EuroSkills2023 znajdują się na stronie: www.euroskills2023.org
1.Po decyzji WorldSkills Europe w dniu 16.05.22 o przeniesieniu imprezy z Federacji Rosyjskiej, w której pierwotnie miały odbyć się zawody w Sankt Petersburgu w sierpniu 2023 roku, zatwierdził ofertę na organizację wydarzenia konkursu EuroSkills w Gdańsku w 2023, Do tej pory finałowy konkurs odbył się siedem razy. W przyszłym roku Polska będzie gospodarzem wydarzenia po raz pierwszy w 50 konkurencjach, rywalizować będzie ponad 600 najlepszych zawodników z 31 państw. Na EuroSkills rywalizacja będzie toczyć się w ponad 50 konkurencjach w 6 obszarach: technologia informacyjna i komunikacyjna, technologia wytwarzania i inżynieria, technologia budowlana, transport i logistyka, usługi społeczne i osobiste, sztuka i moda. Przypomnijmy, że polscy zawodnicy brali udział w dwóch poprzednich edycjach EuroSkills w Budapeszcie (2018) i w Graz (2021) zdobywając łącznie 3 medale w konkurencjach gotowanie, florystyka i spawanie. W przyszłorocznym wydarzeniu weźmie udział około 600 zawodników oraz 500 znakomitych ekspertów z 31 państw, na arenach konkursowych o łącznej powierzchni 60 tysięcy metrów kwadratowych. Szacujemy, że EuroSkills 2023 zgromadzi ponad 100 000 widzów z Polski i z zagranicy. Głównymi celami przyświecającymi od ponad 70 lat idei WorldSkills jest podnoszenie kwalifikacji zawodowych, wymiana dobrych praktyk w budowanie wizerunku szkolnictwa.
- FRSE planuje przeprowadzenia konkurencji DWS&Plastering , Uzależnione jest to od :
- Przeprowadzeniu eliminacji krajowych w 2022 III/Iv kw
- Pozyskaniu trenera dla programu szkolenia zawodnika lub 2 rezerwowego
- Pozyskaniu sponsora dal pokrycia kosztów szkolenia oraz przygotowania materiału dla elimiacji.
- Przygotowania materiałów SSZ niezbędnych dla przeprowadzenia finału w Gdańsku dla 6-8 zgłoszonych zawodników. Zapotrzebowanie zostanie określone wg zatwierdzonego projektu Test Projekt w maju 2023.
- Wszystkie koszty udziału w finale; opłata oficjalna i rejestracja, zakwaterowania dla zawodnika i eksperta pokrywa organizator czyli FRSE.
- Z uwagi na wysoki poziom konkursu proponuje się podjęcie kilku szkoleń indywidualnych wg przyjętego programu przygotowania zawodnika
- Konkurs w KWALIFIKACJI SSZ w październiku 2021r opierał się na wyłonionej grupie 7 uczestników ze szkół zawodowych. Celem wybory reprezentanta narodowego na finał w Gdańsku możliwy jest formalny proces przeprowadzenie KWALIFIKACJI KRAJOWYCH DLA 4 NAJLEPSZYCH ZAWODNIKÓW z tej grupy uczniów. W tym konkursie zwycięzca zostanie członkiem Drużyny Narodowej POLSKI
- Sponsorowi będzie przysługiwać prawo do korzystania z materiałów reklamowych z przebiegu konkursu i inne przywileje.