MISJA POLSKIEGO STOWARZYSZENIA GIPSU
Misją Polskiego Stowarzyszenia Gipsu (PSG) jest upowszechnianie wyrobów budowlanych produkowanych z gipsu jako przyjaznego człowiekowi materiału do wykańczania wnętrz budynków mieszkalnych i użyteczności publicznej oraz wskazywanie możliwości jego wszechstronnego zastosowania w systemach suchej zabudowy.
Stowarzyszenie zostało powołane w 1999 roku. Członkami wspierającymi, reprezentującymi czołowych producentów systemów suchej zabudowy wnętrz są: KNAUF, NORGIPS, RIGIPS/SAINT-GOBAIN, SINIAT/ETEX. PSG od 2000 r. należy do EUROGYPSUM (Europejskiego Stowarzyszenia Przemysłu Gipsowego), którego głównym celem jest promowanie
materiałów budowlanych z gipsu, ze szczególnym uwzględnieniem systemów suchej zabudowy stosowanych w budownictwie.
W latach 2021 -2022 r. EUROGYPSUM obchodziło swój jubileusz 60-lecia, jako zasłużona branżowa organizacja pracodawców w UE.
Integracja środowisk związanych z przemysłem gipsowym pozwala skuteczniej propagować w Polsce ekologiczną suchą zabudowę wnętrz w budynkach, opartą na płycie gipsowo-kartonowej oraz badać potrzeby potencjalnych inwestorów i w konsekwencji dostosowywać produkcję do potrzeb rynku budowlanego i wymagań unijnych.
PSG koncentruje się również na szeroko rozumianych działaniach edukacyjnych, których celem jest poprawa jakości nauczania montażu systemów suchej zabudowy i to zarówno na poziomie szkół podstawowych, branżowych, jak i w kształceniu i szkoleniu zawodowym dla rynku pracy.
W 2010 roku eksperci Stowarzyszenia opracowali i wdrożyli modułowy program nauczania dla kwalifikacji „Montaż Systemów Suchej Zabudowy” w nowym zawodzie „monter zabudowy i robót wykończeniowych w budownictwie” (przy współpracy z Łukasiewicz – Instytut Technologii Eksploatacji w Radomiu) oraz przygotowali poradniki dla uczniów oraz nauczycieli szkół zawodowych. Było to pierwsze w Polsce wydane drukiem wydawnictwo, które stanowiło bazę dla kształcenia modułowego do nauki zawodu według nowej podstawy programowej wprowadzonej we wrześniu 2012 r. W kolejnych latach PSG opracowało nowe edycje podręcznika do nauki
zawodu „monter zabudowy i robót wykończeniowych w budownictwie”.
W ramach dzielności edukacyjnej akredytowani trenerzy PSG prowadzili szkolenia dla nauczycieli kształcenia praktycznego szkół zawodowych/branżowych w zawodzie „monter zabudowy i robót wykończeniowych w budownictwie” w kwalifikacji B6. Ten nowy zawód stał się bardzo popularny i składał się z trzech kwalifikacji. Następnie wprowadzono nowy zawód ”technik robót wykończeniowych w budownictwie” według podstawy programowej z 2019 r.
W latach 2011-2012 PSG uczestniczyło w projekcie programu LdV Transfer Innowacji pod nazwą „System wsparcia uczenia się nieformalnego dla osób o niskich kwalifikacjach – SkillsUP”, z wykorzystaniem platformy e-learningowej do nauki podstaw montażu suchej zabudowy.
Na uwagę zasługuje fakt opracowania pionierskiego branżowego wydawnictwa pt. Warunki Techniczne Wykonania i Odbioru Systemów Suchej Zabudowy , które w ciągu 12 lat zdobyło uznanie jako przydatne i praktyczne kompendium wiedzy. Jest to jeden z przykładów efektywnej współpracy w ramach branży dla ustalenia wspólnych standardów technicznych i konsekwentnej dbałości o jakości robót wykończeniowych. Dlatego wydawnictwo to często stanowi podstawę do zawierania umów na wykonanie robót wykończeniowych w technologii suchej zabudowy. Dołączone do tej publikacji załączniki są uznawane przez strony umowy jako podstawa odbioru powykonawczego. O randze tej publikacji świadczy fakt, iż zostało ono przetłumaczone na 5 języków i stanowi ważne kompendium wiedzy na kilku rynkach UE. Wprowadzenie na inne rynki
ustalonych wspólnie w ramach branży standardów w kraju jest przykładem dobrego działania i współpracy w branży wyrobów budowlanych z gipsu.
PSG miało wkład w przygotowanie polskiej drużyny narodowej do międzynarodowych konkursów umiejętności praktycznych EUROSKILLS w latach 2008-2010. W oparciu o wniosek strony polskiej (FSNT NOT) złożony w 2010 r. wprowadzono nową konkurencję, tj. „montaż systemów suchej zabudowy”. Właśnie na zawodach EUROSKILLS 2010 w Lizbonie ekspert PSG opracował założenia moduły wykonania i kryteria oceny tej konkurencji. Przygotowany przez PSG uczestnik zdobył pierwszy w historii Polski srebrny medal
w konkurencji Drywall Installer. W latach 2019-2022 eksperci PSG uczestniczyli w realizacji projektu ERASMUS+, koordynowanego przez Łukasiewicz-ITeE pt.. „Platforma informacyjno- konsultacyjna wspierająca proces pozyskiwania talentów do udziału w konkursach umiejętności na poziomie krajowym i europejskim – WeRskills”. W ramach projektu przeprowadzono m.in. ogólnopolski konkurs umiejętności zawodowych: Systemy Suchej Zabudowy Radom 2021 https://werskills.com/call-for-drywall-systems-competition/ Na uwagę zasługuje fakt trwałego uczestnictwa Polski w tym europejskim projekcie.
PSG wielokrotnie uczestniczyło w konkursach umiejętności praktycznych, sponsorując uczestników w znanym krajowym konkursie pt. „Złota Kielnia” i „Buduj z pasją”…