ANALIZA ISTNIEJĄCYCH DOKUMENTACJI DOTYCZĄCYCH POTRZEB KWALIFIKACYJNYCH RYNKU BUDOWLANEGO ORAZ TRENDÓW ROZWOJOWYCH W BUDOWNICTWIE W ZAKRESIE KWALIFIKACJI ISTNIEJĄCYCH, NOWYCH KWALIFIKACJI RYNKOWYCH I POWIĄZANYCH Z KRAJOWYMI INTELIGENTNYMI SPECJALIZACJAMI.
Poniższe analizy dotyczące potrzeb kadrowych i kwalifikacyjnych rynku budowlanego należy odczytywać w kontekście rozwoju epidemii koronawirusa SARS-CoV-2, która w pierwszym kwartale i na początku drugiego kwartału 2020 r. przybrała rozmiary globalne i wywołała negatywne skutki we wszystkich sektorach gospodarki, w tym w budownictwie. Trudno dziś powiedzieć, czy potrzeby kadrowe i kwalifikacyjne w sektorze budownictwo spowodowane wyhamowaniem gospodarki i jej powolnym rozruchem wróci w dłuższej perspektywie (przewiduje się: 1-2 lata) do poziomu sprzed epidemii, czy raczej świat i Polska obudzi się w zupełnie nowej rzeczywistości społeczno-gospoczej , trudnej dziś do przewidzenia.
Warunki prowadzenia procesu budowlanego uległy ograniczeniom epidemicznym i dotknęły pracowników sektora, w którym stopień automatyzacji proces6w budowlanych jest znikomy, a praca zdalna prawie nie możliwa, za wyjątkiem niektórych etapów projektowania , kierowania i konsultowania przebiegu budowy oraz rozliczania inwestycji budowlanej.
Obecnie w obliczu zagrożenia epidemicznego kluczowe dla powodzenia inwestycji budowlanej jest bezpieczeństwo pracowników budowlanych wszystkich szczebli.
Autorzy:
dr inż. Krzysztofa Symela,
dr Ireneusz Woźniak
Warszawa, kwiecień 2020