Działamy w Eurogypsum
Polskie Stowarzyszenie Gipsu jest członkiem Eurogypsum, europejskiej organizacji zrzeszającej stowarzyszenia producentów wyrobów gipsowych. Założona w 1961 roku organizacja, z siedzibą w Brukseli, stawia sobie za cel promowanie zrównoważonego środowiska budowlanego w Europie poprzez wskazywanie korzyści płynących ze stosowania gipsu.
Główne działania Eurogypsum:
- przewidywanie zmian przemysłowych na rzecz zrównoważonego budownictwa;
- przyczynianie się do wprowadzania zrównoważonych ram polityki europejskiej;
- kształtowanie opinii publicznej poprzez opracowywanie stanowisk, najlepszych praktyk branżowych i inicjatyw;
- rozwijanie sieci kontaktów z odpowiednimi interesariuszami.
Europejski przemysł gipsowy i anhydrytowy osiąga roczny obrót w wysokości ponad 7,7 miliarda euro. Firmy zrzeszone w organizacjach należących do Eurogypsum posiadają ponad 150 kamieniołomów i 160 zakładów produkcyjnych. Bezpośrednio zatrudniają ponad 28 tys. osób. Ponad milion profesjonalistów montuje płyty gipsowo-kartonowe w całej Europie, a co roku szkoli się 25 tys. osób.
Przemysł gipsowy w Europie jest jednym z niewielu w pełni zintegrowanych przemysłów produktów budowlanych. Firmy wydobywające gips mineralny również go przetwarzają, a także wytwarzają produkty i systemy o wartości dodanej wykorzystywane w budownictwie. Gips jest w pełni przetwarzalny i zachowuje swoje naturalne właściwości podczas użytkowania. Z tego powodu firmy gipsowe dążą do skutecznego recyklingu produktów. Produkcja wyrobów gipsowych odbywa się w Europie na potrzeby rynku europejskiego, co pozwala uniknąć wysokich kosztów transportu drogowego kamienia gipsowego i płyt gipsowo-kartonowych oraz zaspokoić potrzeby lokalnych klientów.
W kierunku neutralności klimatycznej
Stowarzyszenie Eurogypsum w listopadzie 2023 roku przedstawiło swoją mapę drogową na temat wkładu branży gipsu w osiągnięcie neutralności klimatycznej Unii Europejskiej.
Mapa drogowa podkreśla pilną potrzebę ograniczenia emisji gazów cieplarnianych do zera najpóźniej do 2050 r. Budynki, odpowiadające za ponad jedną trzecią emisji w Unii Europejskiej w całym okresie ich eksploatacji odgrywają znaczącą rolę w tym wyzwaniu.
Rozwiązania budowlane wykorzystujące płyty gipsowo-kartonowe pomagają w renowacji i dekarbonizacji domów i biur, prowadząc do znacznych oszczędności energii. Stowarzyszenie Eurogypsum przedstawiło jaki wkład powinny wnieść produkty gipsowe, aby budynki mogły stać się neutralne dla klimatu.
Tynk i płyty gipsowo-kartonowe to materiały budowlane, których produkcja już teraz wymaga niewielkich ilości energii. Energia potrzebna do produkcji wyrobów gipsowych została już zredukowana o 17 proc. od 1990 roku i o ponad 60 proc. od lat pięćdziesiątych XX wieku. Było to możliwe dzięki rozwojowi innowacyjnych, mniej energochłonnych procesów. Przemysł gipsowy wykorzystuje również niskoemisyjne źródła energii. Zmniejszenie całkowitego śladu produkcyjnego do zera jest więc technicznie możliwe.
„Jesteśmy zaangażowani w urzeczywistnienie tej transformacji. Pierwsze przykłady pokazują, że możemy przejść do produkcji o zerowej emisji netto, jeśli będziemy mieli dostęp do niskoemisyjnej energii po przystępnych kosztach i optymalnych dostaw surowców, ale będzie to wymagało znacznych inwestycji naszego sektora” – powiedział Jörg Ertle, prezes Eurogypsum.
„Chcemy zmniejszyć emisje naszego przemysłu i zwiększyć potencjał oszczędności energii w europejskich budynkach. Ale aby tak się stało, muszą istnieć odpowiednie globalne polityki” – powiedział Tristan Suffys, sekretarz generalny Eurogypsum.
Gips jest unikalnym minerałem, który nadaje się do recyklingu. Przemysł gipsowy w Europie aktywnie wdraża modele recyklingu płyt gipsowo-kartonowych. Jest to doskonały przykład modelu gospodarki o obiegu zamkniętym, który przyczynia się do optymalizacji zasobów i redukcji odpadów. Gips, jako materiał nadający się do recyklingu, stanowi doskonały przykład na to, że ilość surowców wtórnych może wzrosnąć. Przepisy, które faworyzują surowce pochodzące z recyklingu w stosunku do składowania odpadów oraz ustanawiają jasne zasady dotyczące recyklingu, mogą pomóc zwiększyć dostępność gipsu z recyklingu dla producentów i pomóc zmniejszyć emisje z wydobycia surowców.
Mapa drogowa Eurogypsum „Branża gipsowa – w kierunku neutralności klimatycznej ” jest dostępna na stronie internetowej organizacji: https://eurogypsum.org/towards-climate-neutrality-with-gypsum/.
Więcej informacji na temat europejskiej branży gipsu znajdziesz na stronie Eurogypsum https://eurogypsum.org/